Golf Club Hradec Králové

HISTORIE GOLFU

Historie sportu gentlemanů

Historie golfu se začala psát během 15. století. Ačkoliv už prastaří Římané či staří Vlámové a Holanďané holdovali podobným kratochvílím, tvář, kterou golf dnes má, byla vyryta do zemské kůry na pobřeží Skotska. Jedna z legend říká, že nudící se pastevec pro ukrácení chvíle trefoval zahnutou holí oblázky. Když mu jeden z nich zapadl do králičí nory, uznal tuto skutečnost jako hlavní úkol hry.

Vývoj golfového náčiní

V dobách golfového úsvitu si hráči vyřezávali hole a míče vlastními silami. Brzo však svěřili tuto práci zručným řemeslníkům, kteří dokázali vyrobit soutěže schopné vybavení. Nejstarší záznam, vztahující se k sadě speciálně vyrobených holí pochází z doby skotského krále Jamese IV. (panovníka, který zrušil zákaz golfu a fotbalu). V roce 1502 vládce pověřil výrobce luků z Perthu, aby mu takovou sadu vyrobil.

Nejstarší hřiště nemívala ženská odpaliště

Jeden vtípek praví, že slovo golf pochází ze zkratky Gentlemen Only, Ladies Forbidden (v češtině přeloženo jako: Jen pro pány, dámám zakázáno). Pravda to samozřejmě není, ale minulost sportu gentlemanů pamatuje mnoho nevraživých pohledů na sukni točící se za golfovou holí.

Když se řekne LINKS

Links - to je poklad, který Britové střeží jako oko v hlavě. Se zaskřípěním zubů uznají, že nejlepší golfisté byli a jsou převážně Američané, že americká profitúra má lepší jméno než evropská, musí se smířit i s tím, že tři major turnaje ze čtyř se hrají v Americe. Golf byl zkrátka svým objevitelům během dvacátého století uzmut. Ostrované však nikdy nepřijdou o tradice tohoto sportu, které mají kořeny v prvních links hřištích na skotském pobřeží.

Když se řekne TÝČKO

Patent na dřevěné týčko si v roce 1899 zaregistroval jeden z prvních známých afroamerických golfistů George F. Grant. Na syna otroků provozoval v té době nevídané povolání, s vyznamenáním totiž vystudoval Harvardskou univerzitu a stal se dentistou. Profesionální hygienické návyky jej navedly k myšlence dřevěného týčka.

MAPA SERVERU

Přehledný seznam všech stránek na tomto serveru.

(C) 2002-20015 Golf Club Hradec Králové z.s. Všechna práva vyhrazena. Obsah stránek je určen jen pro osobní využití.
Golf Club Hradec Králové z.s., Rybova 1908/31, 500 09 Hradec Králové | Webmaster: Kosina.eu
Telefon: 493 814 396   Fax: 493 814 394   Mobil: 724 010 418